Studenci niepełnosprawni

Centrum Językowe Politechniki Łódzkiej jako bardzo ważny element swojej działalności traktuje wspieranie studentów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w rozwijaniu ich językowych umiejętności.
Wykładowcy biorą udział w szkoleniach przygotowujących ich do pracy ze studentami ze specjalnymi potrzebami. Szkolenia te realizowane są między innymi w projekcie Dostępna Politechnika Łódzka. Współfinansowany jest on ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Jednym z celów projektu jest podnoszenie świadomości oraz kompetencji kadry akademickiej z zakresu współpracy oraz obsługi osób z niepełnosprawnościami.
W ramach udziału w projekcie Dostępna PŁ Centrum Językowe zaopatrzone zostało w różnego rodzaju sprzęty elektroniczne ułatwiające studentom ze specjalnymi potrzebami uczenie się języków obcych. Są to na przykład: czytniki ebook z funkcją czytania treści, dyktafony cyfrowe, pętle indukcyjne, lupy cyfrowe i audiobooki.
Centrum Językowe współpracuje z Biurem do spraw Osób Niepełnosprawnych. Dzięki tym działaniom studenci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi mają zapewnione dostosowanie warunków zdawania egzaminu lub pisania testu blokowego. Wykładowcy w Centrum Językowym dostosowują też metody, techniki i środki dydaktyczne uwzględniając indywidualne potrzeby i możliwości studentów. Dzięki współpracy z BON od lat w Centrum Językowym organizowane są, poza lektoratami grupowymi, indywidualne zajęcia językowe. W semestrze letnim 2020-2021 mgr Ewa Muszczynko prowadziła takie zajęcia z języka angielskiego ze studentką niedosłyszącą. Kontynuowane są one w bieżącym semestrze. Zadowolona studentka zdecydowała się napisać poniżej kilka zdań o swoich wrażeniach.
Koordynator do spraw studentów niepełnosprawnych w CJ, mgr Agata Rodak, przeprowadziła w styczniu 2021 roku ankietę potrzeb wśród studentów niepełnosprawnych na temat ich oczekiwań i potrzeb w zakresie realizacji zajęć językowych. Analiza wyników pokazała zainteresowanie studentów udziałem w kursie języka hiszpańskiego. Dzięki finansowaniu z BON udało się zorganizować takie bezpłatne zajęcia w semestrze letnim 2020-2021. Ze względu na zainteresowanie studentów są one kontynuowane w bieżącym semestrze.

The English course that I am attending allows me to broaden my English speaking and grammar skills. It definitely fulfills my expectations and I don’t think any further support is needed. Thanks to my teacher, mgr Muszczynko I can learn English in favourable acoustic conditions. What is important for me is that I got used to the way the teacher speaks, which improves my English lip-reading skill. I decided to continue this course in the third semester, because I believe it will enable me to be well prepared to the final English exam. (Anna Banachowicz, FTIMS)

Centrum Językowe na stanowisku obsługi studentów w sekretariacie posiada wsparcie dla osób z dysfunkcjami słuchu w postaci pętli indukcyjnej.

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami w linkach Języki obce dla studentów z niepełnosprawnościami oraz AION Akademicki Informator Osób Niepełnosprawnych.

Koordynator do spraw studentów niepełnosprawnych w Centrum Językowym Politechniki Łódzkiej: mgr Agata Rodak

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Lektor High-Tech       Olimpiada
Ta witryna korzysta z plików cookie, aby podnieść komfort jej przeglądania oraz usług analityki internetowej Google Analytics i Microsoft Clarity. Zobacz Polityka prywatności
Ok